South Park története

Műfaj szitkomszatíra,szürreális humorfekete humor

Alkotó Trey Parker
Matt Stone
Hang Trey Parker
Matt Stone
Isaac Hayes (1997–2006)
Mary Kay Bergman (1997–1999)
Eliza Schneider (2000–2003)
Mona Marshall
April Stewart
John Hansen
Jennifer Howell
Adrien Beard
Főcímzeneszerző Primus

Formátum 1,33:1, Dolby Surround
Ország  Amerikai Egyesült Államok
Nyelv angol
magyar (tévés szinkron)
Évadok 18
Epizódok 257 (epizódlista)
Gyártás
Vezető producer Trey Parker
Matt Stone
Anne Garefino
Részenkénti játékidő kb. 22 perc
Gyártó South Park Digital Studios (2006 óta)
Braniff Productions (1997–2006)
Comedy Partners
Forgalmazó Debmar-Mercury
Lionsgate Television
20th Television
Sugárzás
Eredeti adó USA Comedy Central
Eredeti sugárzás 1997augusztus 13. óta
Magyar adó HBO (2000–2003)
Cool TV (2004–2008)
MTV (2007–2013)
Comedy Central(2008–)
Korhatár Tizennyolc éven aluliak számára nem ajánlott.

A kezdetek

Nem sokkal azután, hogy 1992-ben Trey Parker és Matt Stone megismerte egymást a Coloradói egyetemen, elkészítették a The Spirit of Christmas című rövidfilmet. A művet papírból kivágott alakokkal, stop motion technikával alkották meg és szerepelnek benne a későbbi South Park főszereplőinek korai változatai. Megfigyelhető egy Eric Cartmanre emlékeztető, Kenny nevű fiú, egy névtelen szereplő, aki Kenny McCormickra hasonlít és két, majdnem teljesen egyforma szereplő, akik nagyjából megegyeznek Stan Marshsal és Kyle Broflovskival. Brian Graden, a Foxhálózati vezetője és az alkotók közös barátja megbízta Parkert és Stone-t egy második animáció elkészítésével, melyet karácsonyi üdvözlőlapként kívánt felhasználni. Az 1995-ös rövidfilm már jobban hasonlított a későbbi sorozat animációs stílusára, mint elődje. Hogy a két azonos nevű rövidfilmet megkülönböztessék egymástól, az elsőre gyakran Jesus vs. Frosty, míg a másodikra Jesus vs. Santa néven utalnak. Graden a rövidfilmről másolatokat küldött barátainak, amely így az interneten is megjelent és az egyik legelső interneten megosztott videó lett.
Amikor a Jesus vs. Santa egyre népszerűbbé vált, Parker és Stone tárgyalni kezdett a rövidfilm sorozattá bővítéséről. A Fox vezetősége elutasította ezt az ötletet, mert nem akartak olyan műsort sugározni, melyben szerepel Kula bácsi, egy beszélő ürülék. Az alkotópáros ezután az MTV-vel és a Comedy Centrallal is egyezkedni kezdett, de Parker inkább a Comedy Central felé hajlott, mert félt, hogy az MTV esetleg gyermekműsorrá változtatná a sorozatot.Miután Doug Hertzog, a Comedy Central igazgatója megnézte a rövidfilmet, beleegyezett a sorozat elkészítésébe.
Parker és Stone egy kisebb alkotógárda segítségével három hónap alatt elkészítette a pilot epizódotCartman anális beültetése (Cartman Gets an Anal Probe) címmel. A South Park már az első sugárzás előtt veszélybe került, mert az epizód a próbavetítéseken rosszul teljesített, különösen a nők körében. A rövidfilmek azonban még mindig sikeresek voltak az interneten, ezért a Comedy Central vezetősége megrendelt hat epizódot. A sorozat 1997. augusztus 13-án debütált a Comedy Centralon.

Epizódok

Amerikában a sorozat 1997. augusztus 13-án debütált, a legfrissebb, 19. évad 2015. szeptember 16-án kezdőddik. 2015. július 8-án a készítők meghosszabbították a szerződést a Comedy Centrallal, ezekkel együtt összesen 23 évad lesz, és a sorozat legalább 2019-ig folytatódni fog. Az alkotók és a Comedy Central 2013 januárjában bejelentették, hogy a 17. évadtól kezdve csökkentik az epizódszámokat. Vagyis a szokásos 14 epizód helyett, csak 10-et fognak elkészíteni, és ezek szünet nélkül kerülnek majd adásba.
Egy 2007. augusztus végén kötött megállapodás értelmében Trey Parker és Matt Stone a sorozat résztulajdonosa lett, és az epizódok ingyenesen hozzáférhetővé váltak, interneten és mobiltelefonon egyaránt.
A korábbi és a legutóbbi évadokat összevetve megfigyelhető, hogy a korai epizódokban a helyzetkomikum és a Monty Pythontársulatát idéző humor volt túlsúlyban. Habár a szatíra, a hírességek parodizálása és a társadalomkritika már a sorozat kezdete óta jelen van az egyes történetekben, igazán csak a későbbi évadokban vált meghatározóvá; a készítők ekkor kezdtek el aktuális eseményekre reagálni és olyan témákat feldolgozni, mint például a vallás, a terrorizmus, vagy a különféle társadalmi problémák (illegális bevándorlás, környezetvédelem). Később egyre többször került szóba a televízió. Egy-egy epizód egésze vagy részletei gyakran utalnak egy adott híres filmre, sorozatra, kiparodizálva azt. Sőt, egyes filmsorozatokra több epizódban is utalnak. Ilyen például a Star Trek (Vackor néni busza), a Star Wars (Séf bácsi visszatérése), a Family Guy (Rajzfilmek háborúja 1-2., Kanada sztrájkol), a Knight Rider (A kísértethal, Dekoltázsőrnagy).
További jellegzetesség, hogy a négy (később Butters-szel kiegészülve öt) főszereplő közül gyakran csupán egyről vagy kettőről szól a történet, a többiek szinte egyáltalán nem tűnnek fel az epizódban (például a Stanley kupája vagy a Fantasztikus Húsvéti Különkiadás című részekben). Sőt, egyre többször előfordul, hogy egy korábbi mellékszereplő (igen gyakran Stan apja, Randy Marsh) áll az események középpontjában (például a Bloody Mary vagy a Jesse Jackson segedelmévelcímű epizódokban). Ugyanakkor számos, korábban sűrűn szerepeltetett karakter a háttérbe szorult és szinte már alig látható a sorozatban (például JimboNed GerblanskyDr. Mephisto vagy Barbrady felügyelő).
South Parkban (pár kivétellel, például A nyár egy szívás) szinte minden epizódban tél van, a szereplők öltözete is ehhez igazodik.
Magyarországon – négy évad erejéig – az HBO sugározta a sorozatot: magyar szinkronnal, illetve eredeti nyelven, magyar felirattal egyaránt. 2004-től a Cool TV, 2007-től pedig a magyar MTV vetíteni kezdte a South Parkot. A sorozat 18. évadját február 24-én kezdte el vetíteni a magyar Comedy Central.
Bővebben lásd még – A sorozat Magyarországon

 

Főszereplők

A sorozat főszereplője négy alsó tagozatos fiú, Stanley „Stan” MarshKyle BroflovskiEric Theodore Cartman és Kenneth „Kenny” McCormick. Kenny „igazi” halála után Leopold „Butters” Stotch és Tweek is kulcsfontosságú figurává vált.
Kyle és Stan az alkotókat, Matt Stone-t és Trey Parkert személyesítik meg, összességében átlagos emberek képében, akik – mint az életben mindenki – sokszor helytelenül cselekednek, de alapvetően normális értékrendjük van. A sorozat azon részeiben, melyek valamilyen erkölcsi értelemben vett tanulsággal végződnek, jellemzően Cartman képviseli a helytelen magatartást, míg Kyle és Stan a helyeset. Cartmant a többiek mindig vezetéknevén szólítják, míg egymást (és Cartman a többieket) keresztnéven (ezt a hagyományt általában a rajongók is követik).
Gyakran visszatérő karakterek a négy főszereplő családtagjai, továbbá az iskolai alkalmazottak, például Mr. Garrison (a 9. évadtól a 12. évadig Mrs. Garrison, mivel nővé operálták, de a 12. évadtól ismét férfi lett), Ms. ChoksondikMr. Mackey, az iskolai pszichológus és Jerome „Séf” McElroy (Séf bácsi). Jelentős szerepet kapnak a főszereplők iskolatársai is, többek közöttCraigClydeTimmyTokenWendyBebe és Jimmy

Mellékszereplők

A sorozat szürrealista jellegét erősítik a mellékszereplők. Feltűnnek vallási alakok, mint például Isten (aki egy kicsi, vízilószerű rágcsáló képében jelenik meg), Jézus(akinek saját lakása és betelefonálós televíziós műsora van, a Jézus és a haverok) vagy Mózes. Ezenkívül visszatérő szereplő Terrance és Phillip, a South Park-i fiúk kedvenc kanadai színész-humoristái; Sátán és szeretője, Szaddám HuszeinTörcsi, a marihuána-függő törülköző; különféle földönkívüli lények és Kula bácsi, „az ünnepi kaki”, aki karácsonyi hangulatot kölcsönöz a szent ünnepnek.
Gyakran jelennek meg hírességek is a sorozatban (általában megszemélyesítve és sokszor előnytelen színben feltüntetve); például Bill Clinton, volt amerikai elnök, a KoRn zenekar (önmagukat alakították és megoldottak egy Scooby-Doo-szerű rejtélyt), Paris HiltonRussell CrowePhil Collins, a Radiohead zenekar, illetve az egyik legújabb epizódban Bono, a U2 énekese.
.
Kommentek
  1. Én